تبلیغات
گیرنده تلویزیون دیجیتال dvb-t - مبدل(S.T.B) ، درفرایندپخش و دریافت سیگنال­های دیجیتالی
وبلاگicon
درباره وبلاگ

موضوعات
آمار وبلاگ
  • بازدیدهای امروز :
  • بازدیدهای دیروز :
  • كل بازدیدها :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • كل مطالب ارسال شده:
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
گیرنده تلویزیون دیجیتال مخصوص کامپیوتر و لپ تاپ
گیرنده تلویزیون دیجیتال

گیرنده تلویزیون دیجیتال dvb-t

برخی از مشخصات و امکانات گیرنده تلویزیون دیجیتال :
- دریافت 16 کانال تلویزیون داخلی و 11 شبکه رادیویی
- مشاهده شبکه های تلویریونی با کیفیت DVD به صورت دیجیتال
- امکان ضبط و آرشیو برنامه ها با فرمت mpeg
- تامین برق مورد نیاز از پورت usb، بدون نیاز به آداپتور خارجی
- امکان تهیه عکس از برنامه های در حال نمایش
- بزرگنمایی تصویر در هر نقطه و به میزان دلخواه
- اعمال افکت های دلخواه صدا بر روی برنامه های در حال پخش
- سایز کوچک و اتصال آسان از طریق پورت usb
- امکان تهیه لیست کانال های مورد علاقه
- دارای ریموت کنترل
- تبدیل آنتن هوایی برای دریافت تصاویر با کیفیت بهتر
- http://rasht.askiran.com/iconx/dotRed-blink.gif دارای 2 سال گارانتی تعویض http://rasht.askiran.com/iconx/dotRed-blink.gif

لیست کانال های تلویزیونی گیرنده دیجیتال :
کانال 1 - 2 - 3 - 4 - شبکه تهران - شبکه خبر - شبکه آموزش -شبکه قرآن – پرس تی وی – شبکه العالم -شبکه الکوثر - شبکه جام جم - شبکه مستند -شبکه آی فیلم - شبکه شما - شبکه نمایش

لیست کانال های رادیویی گیرنده دیجیتال :
رادیو ایران – پیام – جوان – معارف – فرهنگ – قرآن – سلامت – ورزش – تهران – تجارت

نکته 1: تعداد کانال های رادیوئی و تلویزیونی دریافتی توسط گیرنده های دیجیتال در هر شهر به تعداد کانال هایی که از طریق فرستنده ارسال می شود ، بستگی دارد.

نکته 2: شهرهایی که امکان دریافت سیگنال دیجیتال را دارند هر روز در حال افزایش هستند که می توانید توسط تماس با روابط عمومی صدا و سیمای استان خود از وجود سیگنال دیجیتال در شهر خود اطمینان حاصل فرمایید. با خرید این دستگاه جز اولین افرادی خواهید بود که از شبکه دیجیتال استفاده می کنید.

قیمت : 44,000 تومان

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید

 صداوسیما نیز با ایجاد تحول در نحوه پخش برنامهها و اجرای پروژه عظیم گذر از آنالوگ به دیجیتال وارد این عرصه جهانی شد و بیش از یکسال است که از پخش آزمایشی برنامههای صداوسیما با فرستندههای دیجیتالی سپری میشود. در این راستا، استاندارد DVB-T که یکی از موفقترین استانداردهای دیجیتالی است در صداوسیما به عنوان استاندارد پخش زمینی به بهرهبرداری رسیده است.     نکته اینکه پژوهشها در زمینههای تکنولوژیهای ارسال به ویژه در ارتباط با استفاده بهینه از طیف فرکانسی توسط گروه DVB همچنان ادامه دارد، چرا که از دیدگاه متخصصان، طیف فرکانسی پدیده بسیار با ارزشی است و در آینده با افزایش کانال ها ارزش آن افزایش خواهد یافت.

    اما فرستندههای دیجیتالی تلویزیون DVB-T، علاوه بر افزایش کیفیت تصویر و صدا به ویژه بر روی تلویزیونهای صفحه بزرگ، مزیت امکان پخش چند برنامه از طریق یک دستگاه فرستنده را نیز دارد، در حالی که پیش از این برای ارسال هر شبکه، به یک فرستنده مستقل با تخصیص یک کانال فرکانسی مجزا نیاز بود. همچنین صرفهجویی بسیار زیاد در پهنای باند فرکانسی از مزایای مهم سیستم دیجیتال است و این امر سبب میشود که محدودیتهای ایجاد شبکههای جدید رادیو تلویزیونی مرتفع شود. البته بر این مزایا، مزیتهای گوناگون فنی و تخصصی دیگری را باید افزود که حوزه کارشناسی فنی نسبت به آن توضیح کافی و وافی در اختیار دارد. استفاده از مزیتها و استانداردهای جدید فشردهسازی صداوتصویر نظیر AAct و MPEG-4 از طرفی کشور را در لبه استفاده از تکنولوژیهای نوین قرار داده و از طرفی بر پیچیدگی و کیفیت این ابزار تأثیرگذار بوده است. به نحوی که قیمت یک مبدل (STB) با فرمت MPEG-4 حداقل 2 برابر MPEG-2 معادل آن بود. انتخاب دقیق این استانداردها با تعیین یک زمانبری دقیق باعث شد که امروز این قیمت در یک حد تعادل منطقی و مناسب قرار گیرد.    هم اکنون با توجه به اقدامات انجام شده در حوزه توسعه و فناوری رسانه و در مرحله اول پخش دیجیتال، 14 شبکه تلویزیونی و 10 شبکه رادیویی در تهران و 8 شبکه تلویزیونی و 10 شبکه رادیویی در کرج، ورامین و پاکدشت در حال پخش است و در آینده ظرفیت پخش دیجیتالی تا 16 شبکه افزایش خواهد یافت.

     اما موضوع به همین جا خاتمه نمییابد، زیرا همزمان با تلاش متخصصان برای فراهم ساختن بستر پخش دیجیتال، مسأله کاربران و چگونگی استفاده آنها از این فرایند نیز از اهمیت ویژه برخوردار است. در این رابطه این پرسش مطرح میشود که کاربران یا مخاطبان، برای دریافت برنامههای بسیار با کیفیت دیجیتالی چه باید بکنند؟ این سئوالی است که پاسخ به آن را حوزه فنی همزمان با راهاندازی پخش دیجیتال به صورت تولید و ارایه برنامههای متنوع آغاز کرده و این روند ادامه خواهد یافت.

    این بخش از فعالیتها را میتوان در چارچوب فرهنگسازی برای عموم استفادهکنندگان تلقی کرد که در مرحله اول بخشی از، مأموریت صداوسیما است و در درجه بعد و در حوزه اطلاعرسانی، سایر وسایل ارتباط جمعی نیز باید نقش خود را ایفا کنند. از سویی پس از فرهنگسازی، اولویت نخست حوزه فنی این است که فرمت در حال پخش، مطابق با تمامی استانداردهای مورد قبول باشد و با حاصل شدن اطمینان خاطر از این امر، به وجوه مربوط به معرفی و تولید و در اختیارگذاشتن ابزاری میرسیم که مردم با بهرهبرداری از آن بتوانند به بهترین صورت ممکن از سیگنالهای دیجیتال در حال پخش استفاده کنند.

    هر چند کیفیت کامل سیستم دیجیتال زمانی مشاهده می شود که یک گیرنده دیجیتالی در اختیار داشته باشیم که سیگنال دیجیتال دریافتی را کد گشایی و نمایش دهد؛ اما در شرایط فعلی که گیرنده دیجیتال عرضه نشده و از طرفی تعداد بسیار زیادی گیرنده آنالوگ در اختیار مردم است. مناسب ترین راه، ارائه دستگاهی است که سیگنال دیجیتال دریافتی را برای نمایش در گیرندههای فعلی انطباق دهد. با این کار نویز و اعوجاج های اضافه شده در مراحل پخش و انتقال حذف می شوند و کیفیت تصویر بهبود چشمگیری می یابد.

    عمدهترین ابزار مورد نیاز برای دریافت برنامههای تلویزیونی دیجیتال، گیرنده یا “مبدل تلویزیون دیجیتال” است. حال این دستگاه چگونه دستگاهی باید باشد؟ چطور و چگونه به طور استاندارد در اختیار کاربران قرار میگیرد؟ و چه مزایایی باید داشته باشد؟ در این بخش اقدام اساسی حوزه فنی استاندارد سازی بوده است؛ به گونه ای که طی 2 سال اخیر تولیدکنندگان در انتظار اعلام استانداردهای مربوط به مبدل مناسب بودند که با تمامی دغدغهها این استانداردها اعلام شد و صنعتگران توانستند در راستای ارتقای سیستم گام بردارند و در جهت ساخت و تولید داخل آن گامهایی برداشته شده است.

     اما در تهیه “مبدل تلویزیون دیجیتال”توصیه میشود که شتابزده عمل نشود. مبدلهایی که با فرمت فشرده سازی مورد پذیرش ایران سازگارند، مراحل اولیه تکامل خود را طی می کنند و بتدریج مدل هایی با قابلیت های بیشتر و اشکالات کمتر تولید و عرضه خواهند شد و قیمت آنها هم با تولید انبوه و بازار رقابتی کاهش خواهد یافت. لذا هنگام انتخاب و خرید باید به مولفه های مهمی مانند قابلیت های دستگاه از نظر ضبط، خروجی های مختلف، معتبر بودن شرکت سازنده و خدمات آن توجه داشت.

    در بحث اقتصادی و کنترل بازار شرایط به گونهای است که کاربران رأساً باید به توصیههای کارشناسان توجه داشته باشند و از خرید دستگاههای غیر معتبر، با هزینههای گران خودداری کنند. علاوه بر این مسئولان کنترل بازار نیز باید بر این امر نظارت داشته باشند و از ورود مبدلهای غیراستاندارد و نامرغوب جلوگیری کنند.
    اما در بحث کلان اقتصادی و رواج و رسوخ سریع مبدل (S.T.B) در سطح جهان، براساس گزارش Screen Digital Bskyb،
فروش جهانی ست ـ تاپ ـ باکس در پنج سال آینده به 225 میلیون واحد به ارزش 25 میلیارد دلار خواهد رسید. در این بخش سرمایهگذاریهای کلانی صورت گرفته و میتوان انتظار داشت در کشور ما، و سایر کشورهای منطقه نیز چنین سرمایهگذاریهایی انجام شود.

    به طور کلی گامهای عمده دیگری که حوزه فنی برای پوشش کامل سیگنالهای دیجیتالی در تهران و شهرستانها در دست اجرا دارد، نمایانگر نیاز بیشتر عموم به دستگاههای مبدل در آینده است.     این اقدامات شامل 2 ایستگاه دیگر به عنوان ایستگاههای استراتژیک و پشتیبان است که تمامی نقاط استان تهران را تحت پوشش قرار میدهد.
    همچنین در آینده طبق برنامه خاصی مراکز استانها نیز تحت پوشش قرار خواهد گرفت.
 (S.T.B) در روند پخش دیجیتالی، در حقیقت، ابزار بسیار موردنیاز و مهمی است که به عنوان مبدل، و به عنوان حلقه اصلی و ارتباطی مابین فرستنده دیجیتال و گیرنده (دستگاه تلویزیون) است تا کاربران، تصویر و صدا را با کیفیت عالی دریافت کنند.
    به همین دلیل، ضرورت ایجاب میکند تا در فضاهای رسانهای از چند و چون مشخصات این دستگاه، استانداردهای مورد قبول آن، چگونگی تهیه آن از نظر اقتصادی، و سایر توصیههای کارشناسی، اطلاعرسانی دقیقی برای عموم مردم صورت پذیرد که نمونههایی از آن از شبکه سراسری رادیو و تلویزیون انتشار یافته و امید است که بیشتر از گذشته تداوم داشته باشد.
   
دكتر علی عسكری

طبقه بندی: مقالات،
برچسب ها:مبدل(S.T.B)، درفرایندپخش و دریافت سیگنال­های دیجیتالی،
ارسال توسط admin | تاریخ : چهارشنبه 16 آذر 1390 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر