تبلیغات
گیرنده تلویزیون دیجیتال dvb-t - نگاهی بر سرویس ها و سیستم ویدئو بر مبنای تقاضای NHK (جدید)
وبلاگicon
درباره وبلاگ

موضوعات
آمار وبلاگ
  • بازدیدهای امروز :
  • بازدیدهای دیروز :
  • كل بازدیدها :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • كل مطالب ارسال شده:
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
گیرنده تلویزیون دیجیتال مخصوص کامپیوتر و لپ تاپ
گیرنده تلویزیون دیجیتال

گیرنده تلویزیون دیجیتال dvb-t

برخی از مشخصات و امکانات گیرنده تلویزیون دیجیتال :
- دریافت 16 کانال تلویزیون داخلی و 11 شبکه رادیویی
- مشاهده شبکه های تلویریونی با کیفیت DVD به صورت دیجیتال
- امکان ضبط و آرشیو برنامه ها با فرمت mpeg
- تامین برق مورد نیاز از پورت usb، بدون نیاز به آداپتور خارجی
- امکان تهیه عکس از برنامه های در حال نمایش
- بزرگنمایی تصویر در هر نقطه و به میزان دلخواه
- اعمال افکت های دلخواه صدا بر روی برنامه های در حال پخش
- سایز کوچک و اتصال آسان از طریق پورت usb
- امکان تهیه لیست کانال های مورد علاقه
- دارای ریموت کنترل
- تبدیل آنتن هوایی برای دریافت تصاویر با کیفیت بهتر
- http://rasht.askiran.com/iconx/dotRed-blink.gif دارای 2 سال گارانتی تعویض http://rasht.askiran.com/iconx/dotRed-blink.gif

لیست کانال های تلویزیونی گیرنده دیجیتال :
کانال 1 - 2 - 3 - 4 - شبکه تهران - شبکه خبر - شبکه آموزش -شبکه قرآن – پرس تی وی – شبکه العالم -شبکه الکوثر - شبکه جام جم - شبکه مستند -شبکه آی فیلم - شبکه شما - شبکه نمایش

لیست کانال های رادیویی گیرنده دیجیتال :
رادیو ایران – پیام – جوان – معارف – فرهنگ – قرآن – سلامت – ورزش – تهران – تجارت

نکته 1: تعداد کانال های رادیوئی و تلویزیونی دریافتی توسط گیرنده های دیجیتال در هر شهر به تعداد کانال هایی که از طریق فرستنده ارسال می شود ، بستگی دارد.

نکته 2: شهرهایی که امکان دریافت سیگنال دیجیتال را دارند هر روز در حال افزایش هستند که می توانید توسط تماس با روابط عمومی صدا و سیمای استان خود از وجود سیگنال دیجیتال در شهر خود اطمینان حاصل فرمایید. با خرید این دستگاه جز اولین افرادی خواهید بود که از شبکه دیجیتال استفاده می کنید.

قیمت : 44,000 تومان

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید


1 – خلاصه و مقدمه

NHK اعلام کرده است طرح واحد مخابراتی سال 2009 را در محیط مخابراتی قرار خواهد داد که بر اساس رشد عامه پسند تلفن موبایل و باند پهن انتخاب شده باشد. "NHK on Three Screen" در زمره پیشنهادهای این طرح است که مردم قادر خواهند بود در هر لحظه که بخواهند برنامه‌ها و محتویات NHK را روی یکی از سه رسانه رایانه، تلویزیون و یا موبایل ببینند.


NHK سرویس پولی توزیع ویدیوی باند پهن خود را با نام"NHK On Demand" در اول دسامبر 2008 راه اندازی کرده است. این سرویس نمونه سرویسی جدید بود در عصری که برودکست و مخابرات در هم تنیده شده‌اند این سرویس ویدئو بر مبنای تقاضا، برنامه‌های برودکست NHK را از طریق اتصال باند پهن در ازای دریافت مبلغی توزیع می کند. این مقاله طرحی ازNHK On Demand و چگونگی فراهم آوردن سرویس آن ارائه می کند.

2 – طرح سرویس

"NHK on demand " یک سرویس VOD پولی است که برنامه های برودکست NHK را از طریق شبکه‌های برود بند توزیع می کند. طرح کلی سرویس در بخشهای زیر ارائه شده است.

1 ) طبقه بندیهای سرویس

برنامه های توزیع شده توسط سرویس "NHK On Demand" در دو طبقه قرار می‌گیرند.

" برنامه های رسیده" و "آرشیوهای منتخب NHK". جدول 1 جزئیات را بیان می‌کند.

الف ) برنامه‌های رسیده

این طبقه روزانه در حدود 15 تا 30 برنامه فراهم می کند که اغلب روی دو شبکه زمینی و سه شبکه ماهواره نمایش داده می‌شوند. این برنامه ها از هر کجا از روز بعد تا حدود ده روز پس از آنکه اصل آنها روی آنتن تلویزیون رفته فراهم می ‌شوند. هر چند گاهی اوقات این برنامه‌ها شامل تصاویر copyright شده ‌ای هستند که نمی‌توانند در سرویس VOD ظاهر شوند. در چنین حالت‌هایی یا برنامه‌ها نمی‌توانند نمایش داده شوند یا تصاویر مربوطه با موضوعاتی از قبیل اطلاعات راجع به copyright جایگزین می‌شوند.

ب ) آرشیوهای منتخب NHK

آرشیوهای منتخب، منتخب برنامه‌هایی که قبلا پخش شده را ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها در حدود 000/516 عنوان هستند و در دسته بندیهای دراماتیک، سرگرمی،مستندات، تاریخ و انیمیشن در کتابخانه موجودند. چند هزار عنوان در آغاز کار "NHK On Demand" موجود بودند. NHK در نظر دارد هر ماه 80 عنوان دیگر اضافه کند.

2 ) مبالغ تماشا

مبالغ "NHK On Demand" بر مبنای سودآوری و آنچه که بازار در جستجوی آنست قرار گرفته طوریکه بیننده‌ها برای آنچه نمایش داده می‌شود،تمایل به پرداخت داشته باشند.

موضوعاتی در "برنامه‌های رسیده" و "آرشیوهای منتخب" شامل بولتن‌های جدید با قیمت هر عنوان (JPY) 312 ین شامل مالیات هم اکنون موجود است. برنامه‌‌های فرهنگی و آموزشی کمتر از 30 دقیقه و برنامه‌های سرگرمی و مهارتهای عملی هر کدام به قیمت  105یا 205 ین موجود است.

بیننده‌ها می‌توانند اشتراک ماهانه به ویژه برای برنامه‌های رسیده بگیرند که در این صورت، هر ماه 1470 ین باید بپردازند. تخفیف 15% تا 25% نیز برای برنامه‌های منتخب بنا به محتوا و تعداد عناوین اعمال می‌شود.

3 ) توزیع چند سکوئی

ژاپن رهبر دنیا در باند پهن است. در این کشور بیش از 30 میلیون نفر مشترک سرویس‌های باند پهن هستند. باند پهن از طریق DSL، فیبر تا خانه (FTTH)، و سرویس‌های CATV دردسترس است. سرویس‌های VOD روی کلیه این شبکه‌ها از طریق فراهم آورنده‌های VOD موجود است. VOD با رشد تنوع سکوها از طریق رایانه‌ها، set top box ها و تلویزیون دیجیتال که اتصال باند پهن می‌گیرند، قابل دسترسی هستند. بنابراین NHK On Demand رنج وسیعی از فراهم آروندگان VOD را در بر می‌گیرد که به تعداد زیادی از مردم از طریق محیط‌های مخابراتی و تماشایی مختلف دسترسی دارند.

در ابتدا رایانه‌ها با media player با استفاده از [3]ASP شرکت مخابراتی NTT می‌توانستند به "NHK On Demand" دسترسی پیدا کنند. با گیرنده‌های تلویزیونی هدف فراهم آوردن کیفت HD بود. شرکت ( J:COM ) Jupiter Telecommunication سکوئی برای دسترسی NHK On Demand از طریق CATY فراهم کرد، در حالیکه شرکت Actvila سکوئی برای دسترسی online و شرکت NTT Plala برای شبکه IP بسته فراهم نمود.

جدول 2 جزئیات توزیع سکوها را ارائه می‌دهد.

 شکل 1 نمونه‌هائی از توزیع سکوها

3 – سیستم در NHK

 1 ) پیکره بندی کلی

شکل 2 پیکره بندی کلی سیستم را نشان می‌هد. سیستم برودکست موجود NHK بصورت مستقل است. محتوا به یک فایل ویدیوئی مشترک کد می‌شود و به ترتیب به فرمتهای هر فراهم آورنده‌ ویدیوبرمبنای تقاضاTranscode می‌شوند. سیستم شامل سیستم‌های فرعی زیر است: الف) سیستم مدیریت سرویس NHK On Demand برای رهبری metadata وابسته به برنامه‌ها. ب) سیستم تولید فایل‌های Master برای تبدیل برنامه‌های روی آنتن و نوارهای VTR برنامه‌های قدیمی برای فایلهای Master، ج ) سیستم تولید خبر برای ویرایش فایهای ویدیو و Metadata اخبار نمایشی. د ) سیستم Transcode برای تبدیل فایل‌های Master به فرمتهای فراهم آورنده‌های VOD.برنامه در صف قرار می‌گیرد و جزئیات درباره فراهم آورنده VOD و دیگر مقوله‌ها در شبکه توزیع پیشاپیش به سیستم خورانده می‌شود، که از تولید فایل transcoding تا انتقال فایل به فراهم آورنده ‌ها  فرایندی کارا و تمام اتوماتیک خلق شود.

2 ) سیستم مدیریت سرویس NHK On Demand

این سیستم برای مدیریت اطلاعات وابسته به برنامه ، مرتب کردن برنامه، در صف قرار دادن و مسیر دهی اطلاعات روی برنامه‌ها به سیستم‌های فرعی مناسب توسعه یافته است. برنامه‌ها به کمک ID اطلاعات برنامه، مدیریت می‌شوند.اطلاعات روی برنامه‌ها و تصاویر ثابت شامل پریود دسترسی پذیری به عنوان metadata رهبری و ویرایش می‌شود. Metadata به صورت فایل XML برای هر فراهم آورنده VOD موجود است.

این سیستم لیست‌های برنامه‌ای برای سیستم تولید فایلهای Master، فراهم می‌کند که از برنامه‌هایی که به طور متوالی روی NHK on Demand ارائه خواهند شد، اطلاع رسانی کند. همچنین دستور العمل‌ها را به سیستم Transcoding فرمتهای تبدیلی نامهای جدید برای فایلهای برنامه و غیره را مشخص می‌کند.

3 ) سیستم تولید فایلهای Master

این سیستم برای ارائه موضوعات در برنامه‌های رسیده با سرعت هر چه بیشتر و فاصله زمانی هر چه کمتر از زمانی که روی آنتن رفته‌اند، توسعه یافته است. این سیستم می‌تواند ویدیوهایی برای آرشیوهای منتخب NHK، فایل‌های دیجیتال بوجود آمده‌ از برنامه‌های قدیمی که به فرمت VTR ذخیره شده‌اند را نیز ، خلق نماید. بسیاری VTRهایی که در آرشیو NHK ذخیره شده‌اند با تجهیزات زیادی در Kawaguchi اداره ریاست Saitama، به فایلهای دیجیتال تبدیل شده‌اند.

 

این سیستم برای تمام اتوماتیک سازی جریان کار، سرعت آرشیو و کارائی طراحی شده است.

برنامه‌ها به فایلهای مستر کد می‌شوند، چک شده و به سیستم Transcoding منتقل می‌شوند.

شکل3 پیکره بندی این سیستم را نشان می‌دهد. سیگنال‌های HD-SDI از کانال‌های General TV NHK (GTV ) ، Educational TV ( ETV ) ، BS-Hi ( DHV ) و ماهواره 1 ( BS1 ) و ماهواره 2 ( BS2 ) به طور همزمان کد شده و به طور 24 ساعته ذخیره می‌شوند.

برای برنامه‌های معین از شروع تا پایانشان فایهایی تولید می‌شوند به طوریکه صدا را می‌توان از ابتدا تا انتها به آن خوراند و یا خارج کرد. برنامه‌ها می‌توانند به دقت طول فریم از طریق کد زمان خطی ( LTC ) تزریق شده در سیگنال‌های HD-SDI، استخراج شدند. رنج استخراج بااطلاعات برنامه در وب سایت صف برنامه، ظاهر می‌شود. امکانات کدینگ در نسخه برداری وجود دارد، اگر واحدهای اصلی شکست بخورند، کدینگ میتواند با واحدهای back up جابجا شوند. فایل‌های کد شده پیش از آنکه به طور خودکار پاک شوند 48 ساعت نگه داشته می‌شوند.

یک بار که یک فایل ویدیو ساخته شد، به طور اتوماتیک برای خطا‌هایی از قبیل فریمهای سیاهی، فریز، بدون صدا و غیره چک می‌شود. سپس فایلهای چک شده به سیستم Transcoding هدایت می‌‌شوند. یک مونیتور کدهای زمانی می‌دهد و موجب می‌شود هر خطایی در یک فایل آشکار سازی شود. وقتی که یک خطا آشکار شد اپراتور آن را روی صفحه می خواند و آن بخش فیلم سه ثانیه پیش از پدیدار شدن مشکل دیده می‌شود. وقتی اپراتور از وجود مشکل مطمئن شد، با استخراج برنامه از واحدهای کدینگ back up یا با فراهم کردن فایل از نوارهای VTR سیستم را می‌توان به صورت عملکرد دستی نیز هدایت کرد.

اگر صحنه‌ای به خاطر Copyright یا دلایل دیگر نتواند نمایش داده شود، واحدهای ویرایش غیرخطی برای اصلاح محتوا و اطلاع رسانی به بیننده‌ها با این سیستم تشریک مساعی می کنند.

شکل 3 پیکره‌بندی سیستم تولید فایلهای Master

جدول 3 مشخصات فایلهای مستر را لیست کرده است. یک گونه تجاری موجود به فرمت HDV به کار گرفته شده است. بسته به صدای اصلی، تا 4 فایل صدای فشرده نشده می‌تواند در فرمت WAV (Waveform) ایجاد شود. این صدا می‌تواند همچنین به دو کانال HDV روی اساس اطلاعات برنامه down-mix شود.

جدول 3 : فرمت فایلهای مستر

 ) سیستم تولید خبر

طبقه بندی برنامه‌های برنامه‌های رسیده پنج خبر NHK راارائه می‌‌دهند:

صبح به خیر ‌ژاپن، ( خبر)نیم روزی، اخبار Bs Japan Archipelago، News 7 ، News watch 9

فایلهای مستر و متادیتا برای این اخبار ( مثلا لیست اعظم آیتم‌های خبر ) متحد با سیستم تولید خبر برای NHK On Demand که وب سایت رسمی است تولید می‌شوند. این سیستم اخبار موجود رویNHK On Line  را برای رایانه‌ها و انواع اصلاح شده تلفن های موبایل دیگر رسانه‌های موبایل تولید می‌کند.

اخبار متادیتا به صورت XML به طور مستقیم تحویل سیستم مدیریت سرویس NHK On Demand می‌شود. فایلهای مستر در HDV به سیستم transcoding هدایت می‌شوند.

متادیتای اخبار عناوین برنامه و عناوین آیتم خبر را مشابه اطلاعات راجع به طول، زمان ابتدا و زمان انتهای هر آیتم خبری را ارائه می‌دهد. تمام این اطلاعات از سیستم اطلاعات خبر موجود در NHK به دست آمده است، که اخبار وابسته به محتوا برای برودکست NHK را رهبری می‌کند. هر فراهم آوردنده VOD تیترهایی، صفحات وب و غیره برمبنای متادیتا خلق می‌کند.

بهتر است اخبار به سریع ترین حالت ممکن از وقتی روی آنتن تلویزیون می‌رود در دسترس باشند. بنابراین جریان کار نزدیک به سیستم تولید خبرمی‌باشد.

 ) سیستم Transcoding

ما یک سیستم Transcoding را برای تبدیل فایلهای master به فرمت‌های متعدد و ارسال آنها به فراهم آوردندگان VOD توسعه داده‌ایم. این سیستم جوابگوی رنجی از سکوها است که فرمتها و نام‌های متفاوت فایل از یک فراهم آورنده به دیگری را ارائه می‌دهد. فایلها بر اساس دستور‌العمل‌های سیستم مدیریت سرویس transcod NHK on Demand می‌شوند.

شکل 6 پیکره بندی سیستم Transcoding را نشان می‌دهد. این سیستم به سیستم تولید فایل مستر و سیستم تولید خبرمتصل شده است. پس از آنکه مشخصات توسط سیستم مدیریت سرویس NHK On Demand مشخص شد، در سیستم آخری به طور اتوماتیک فایلهایی را برای فراهم آورندگان VOD تولید می‌کند.

این فایلها برای سازگاری و خطاهایی از قبیل سیاهی، فریز و فقدان صدا چک می‌شوند. اگر هیچ مشکلی آشکار نشد فایلها به طور اتوماتیک به بحث فراهم آورنده VOD فرستاده می‌شوند.

 

این سیستم شامل 14 ترانسکدر برای برنامه‌های مقررمثل دراماتیک و مستند و 4 ترانسکدر برای برنامه‌های خبراست. یک تابع کنترلی برای کارایی بیشتر اضافه شده است که می‌تواند ترانسکدر را بر اساس نیاز انتخاب کرده و اختصاص دهد. این تابع همچنین اپراتور را قادر می سازد در مرتبه برنامه رابرای ترانسکد کردن، تعیین نماید. اگر در حین transcoding با مشکلی مواجه شود، وظیفه می تواند به طور خودکار به ترانسکدر دیگر منتقل شود تا از وقفه جلوگیری شود.

مونیتور جزئیاتی درباره حالت، نتایج ترانسکدینگ، چک و upload به فراهم آورنده VOD ، enable کردن یک اپراتور در یک لحظه، برای به روز نگاه داشتن عملکرد سیستم، ارائه می‌دهد.

4 – نتایج

این سیستم برای NHK On Demand با همکاری فراهم آورندگان متعددی توسعه یافت. هر برودکستر به طور سنتی به قضیه با امکانات خودش نگاه می‌کرد. اما، NHK On Demand بعد مخابراتی را هم به آن اضافه کرد. این سرویس در زمان کوتاه با کار روی مقوله‌های متعددی به راه افتاد.

طبیعت رو به افزایش کامپیوتری شدن برودکستیگ تفاوتهای آن بامخابرات را کاهش داده است.

امکانات برودکستیگ ومخابرات باید مجتمع شوند تا امکان دریافت مزایای هر یک از دیگری فراهم گردد.

NHK  برای دستیابی به سبک جدیدی از برودکست از طریق از سال 2009 تلاش می‌کند.طبقه بندی: مقالات،
ارسال توسط admin | تاریخ : چهارشنبه 14 دی 1390 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر